Tréning

Zmeny v tréningu sú veľmi podstatný faktor...

Zmeny v tréningu sú veľmi podstatný faktor...

Jedna skupina ľudí tvrdí, že kulturistika je veda a druhá tvrdí opak. Obidve tieto skupiny sa výsledkov, ktoré by zásadne zmenili pohľad na kulturistiku, nedočkali. Rôzne vedecké štúdie v rámci tohto športu sú už dnes úplne bežnou vecou. Pravdaže nie je nič zlé na serióznych štúdiách. Výsledky môžu urýchliť vaše pokroky. Pravidelné posilňovanie ako proces zväčšovania svalovej hmoty a sily, nie je však vedecky zložitý.
 

Vyberajte si tie správne cviky
Okrem rehabilitačných tréningov, osobitných tréningov so špecifickým zameraním, tréningov s vlastnou váhou, používajte predovšetkým základne a kombinované cviky. Pripravíte telo a myseľ na náročnejšie programy a možno v sebe objavíte aj skrytý talent pre určitý cvik alebo športové odvetvie. Izolované cviky majú taktiež v tréningu svoje miesto, no pri snahe dosiahnuť cvičením výsledky im neposkytujte veľký priestor.

Skúšajte nové cviky a experimentujte so staršou klasikou
Zmena v tréningu je veľmi podstatný faktor. Aj tie najefektívnejšie cviky po určitom čase s rovnakými tréningovými princípmi prestanú fungovať tak účinne. Nikdy nesmie telo dostať do stavu ktorý voláme monotónným. Takmer pre každý základný cvik existuje viacero variácií a doplnkových cvikov. Takisto môžete tréning obzvláštniť šírkou úchopu, postavením nôh, typom úchopu alebo zmenou uhlov. Experimentujte!

Správna technika
Viem, že je to už otrepaná fráza, ale dodržiavanie správnej techniky je pre vás priorita číslo jedna. Správne držanie tela a zapájanie príslušných svalov do činnosti, správna technika dýchania, rozsah pohybu a dráha pri jednotlivých cvikoch – to všetko je dôležité naučiť sa čím skôr, pretože staré chyby sa odstraňujú ťažšie a samozrejme vás aj brzdia v ďalšom napredovaní v tvarovaní tela.


Usporiadanie cvikov a ich zorganizovanie v tréningovom procese
Platí, že najprv by ste si mali odcvičiť tie najťažšie a najnáročnejšie cviky (základné). Až potom by mali nasledovať izolované a doplnkové cviky.

Série, opakovania a váhy
Akú záťaž si zvolíte a koľko snou spravíte opakovaní a v kolkých sériách bude záležať pravdaže od vašich fyzických schopností a potom od vašich tréningových cieľov a zásad. Všetky tieto zložky tréningu sa vzájomne ovplyvňujú. Aj tu je kľúčom k úspechu zmena a rozdelenie tréningového programu do viacerých fáz. Tréningy nesmú byť monotónne.
 

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár

 

Späť na zoznam

Tréning