Tréning

Viete ako predchádzať únave a pretrénovaniu?...

Viete ako predchádzať únave a pretrénovaniu?...
Nie je to iba svalová bolesť, bolesť kĺbov, šliach alebo svalových úponov. Okrem pohybového aparátu môže postihnúť aj nervovú sústavu alebo dýchacie svaly.
Keď je fyzické zaťaženie neprimerane vysoké, vzniká postupom času riziko preťaženia a nastáva celková únava. Dôjde k poruchám prenosu nervových stimulov, ktoré sa postupom času spomalia. Ak cvičíte dlhšiu dobu s maximálnym alebo hraničným úsilím, môže sa stať aj to, že mozog nebude dostatočne zásobený potrebným kyslíkom. Stav únavy sa teda dá popísať ako súbeh viacerých nepriaznivých okolností v našom organizme.
Všetci športovci majú takisto nejaké skúsenosti so svalovými kŕčmi. Kŕče sú tiež prejavom svalovej únavy a výsledkom iontovej nerovnováhy. Sú spájané aj s akútnym nedostatkom ATP (adenosintrifosfát – hlavný zdroj energie). Paradoxne často krát prichádzajú v pokojnom stave, predovšetkým v noci.
Svalové kŕče nie sú spôsobené vyčerpaním svalového glykogénu, ale s vysokou pravdepodobnosťou ide práve o zmeny v rovnováhe niektorých iónov spolu s nahromadením kyseliny mliečnej vo svalových bunkách. Základnou prevenciou je v tomto prípade správny pitný režim, ktorý zaistí aj dostatočný prísun minerálov a stopových prvkov (hlavne ide o horčík a vápnik).
Pri rôznych typoch svalovej bolesti a celkovej únave možno odporučiť aj ľadové obklady a kúpeľ v studenej vode (prípadne aj s pridaním ľadu). V dôsledku ochladenia svalov sa najprv zúžia krvné cievy. Po skončení takéhoto kúpeľa sa zvykne odporúčať následne aj teplá resp. horúca sprcha, počas ktorej sa cievy opäť roztiahnu a dôjde k lepšiemu prekrveniu svalov a pokožky. Tým pádom sa aj zlepší zásobenie svalových buniek potrebnými živinami. Zvýšený prietok krvi tiež spôsobí rýchlejšie vyplavenie odpadových látok.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár

Späť na zoznam

Tréning