Tréning

Viete aký ste telesný typ? Ste Mezomorf?...

Viete aký ste telesný typ? Ste Mezomorf?...
Mezomorf je širší v ramenách než v bokoch, má dobre vyvinuté svalstvo a priaznivé silové predpoklady. Mezomorf je schopný dosahovať najvýraznejší rozvoj svalovej hmoty. Najlepšie sa dokáže vyrovnať s fyzickou námahou. Čisto mezomorfný typ sa však vyskytuje len zriedka, najčastejšie sa prikláňa buď k endomorfnému alebo ektomorfnému typu. Podľa toho sa upravuje aj jeho tréning.
 
Cviky
 
Mezomorf musí preferovať tradičný kulturistický tréning, v ktorom kombinuje tak základné cviky zaťažujúce veľké partie, ako aj izolované jednokĺové cviky. Pri cvičení musí experimentovať s rôznymi tréningovými princípmi.
 
Série a opakovania
 
Na veľké partie robí 3-4 série z jedného cviku, pričom celkovo vykoná 2-4 cviky na partiu. Na malé partie robí celkovo 6 až 8 sérií. Používa stredný rozsah opakovaní, pričom sa sústreďuje na rozpätie 6 až 10 opakovaní. Periodicky cykluje ťažký tréning (ťažké váhy a nízky počet opakovaní) s ľahkým tréningom (ľahšie váhy a vyššie počty opakovaní)
 
Intenzita
 
Dosiahne viac s menšou námahou. Cvičí podľa vlastného fungujúceho systému, ktorý musí pravidelne meniť. Použitím nových spôsobov precvičenia svalstva neustále stimuluje rastový potenciál a udržuje telo v strehu. Do tréningu zaraďuje ťažké i ľahké dni, manipuluje s počtom a rýchlosťou opakovaní, udržuje nepretržitú kontrakciu. Trénuje do zlyhania s pokročilými technikami, no nikdy by sa nemal dostať až k hranici pretrénovania. Využiť musí predovšetkým svoj genetický talent.
 
Frekvencia tréningu
 
Nikdy sa nesmie pretrénovať! Medzi jednotlivými tréningmi si dopraje kvalitný odpočinok. Používa pravidelnú periodizáciutréningu. Experimentuje s troj, štvor alebo päťdenným štiepeným tréningom. Z času na čas úplne zmení používaný systém, zmieša cviky, opakovania, série, pauzy. Po niekoľkomesačnom tréningovom období si dopraje dlhšiu prestávku, v ktorej sa venuje aktívnemu odpočinku. Fáza aktívneho či pasívneho oddychu je dôležitá rovnako ako tréning.
 
Aeróbny tréning
 
Kardiotréning vykonáva najmä pre kvalitu svalstva. Aeróbne aktivity zaraďuje najviac štyrikrát týždenne po 30 minút. Vyhýba sa však zbytočnému predlžovaniu kardiotréningu, pretože ho len zbytočne vyčerpáva. V tréningu kombinuje rôzne druhy aeróbnych aktivít.
 
Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár
 

Späť na zoznam

Tréning